W przedszkolu o nagrody Amiki

Winicjusz Fengier i Krzysztof Rozumek należą do grona regularnych uczestników zawodów szachowych organizowanych przez nasz klub. W tegorocznych zawodach zorganizowanych w ramach Dni Sękowa obaj ugrali w siedmiu meczach sześć punktów, a taki sam wynik miał Damian Jarnuczak. Nie ma niczego dziwnego w tym, że o kolejności decydowały dodatkowe wskaźniki, ale raczej rzadko już dzisiaj liczy się je „na piechotę”. Tak musieli pracować w tę sobotę nasi sędziowie, panowie Janusz Woda i Włodzimierz Garbarek.

Arbitrom należą się słowa uznania – tym razem również dlatego, że musieli odwołać się do pięknej szachowej matematyki. Wszystko przez to, że awarii, która wstrząsnęła zawodami w całej Polsce, uległ system komputerowy Chessarbiter Pro. Próby skorzystania z tego, co z niego zostało, trwały pół godziny i częściowo nawet się udało. Wielce pomocna okazała się obecność naszego zawodnika Bartosza Witczaka, który nie tylko pomógł opanować komputery, ale jeszcze ułatwił pokonanie jednego z problemów technicznych… wycofując się z zawodów! W turnieju A wystartowało więc 15 zawodników. Dokładne wyliczenia rozstrzygnęły, że spośród czołowej trójki najlepszy był Winicjusz Fengier z Gostmatu Gostynin, drugi – Krzysztof Rozumek z Lipna Stęszew, a trzeci Damian Jarnuczak z Sierakowa. Pomimo tego, że turniej A polecano głównie dorosłym szachistom, wystartowało w nich troje juniorów – najlepsza z nich Paulina Rozumek, córka Krzysztofa, zajęła czwarte miejsce. Najlepszym z powiatu szamotulskiego okazał się Marcin Bzdziel ze Skoczków Słopanowo (piąty), a najlepszym w UKS Szach Sękowo – dziewiąty Bartosz Trochimowicz.

W osobnej sali rozegrano potyczki w grupach do lat 10 i 18. W turnieju B pierwsze trzy miejsca wywalczyli szachiści Chrobrego Gniezno – w kolejności: Karol Stanisławski, Olaf Jagodziński i Alan Jagodziński. Ten trzeci tylko tzw. średnim Bucholzem wyprzedził najlepszego z naszego klubu Dominika Siemieniaka. Startowało 12 zawodników. O połowę mniej zgłosiło się do turnieju C, najmłodsza grupa miała więc szansę zagrać najsprawiedliwszym systemem każdy z każdym – ale i tu sędzia musiał rachować, by ustalić zwycięzcę. Barnard Zenker z AZS Poznań wyprzedził Aleksandrę Łukasik z Chrobrego Gniezno i Wojciecha Witczaka z Szacha Sękowo.

Warto wspomnieć, że dwóch najmłodszych graczy tegorocznego Turnieju w Przedszkolu miało sześć lat – Zosia Samol z Wieniawy Leszno wystąpiła w grupie C, a Mateusz Soroczyński z Poznania bardzo ambitnie – w A. Sześciolatka nie zabrakło również w rozegranej następnego dnia na festynie Dni Sękowa symultanie – wśród rywali Winicjusza Fengiera był Gabryś Głuchy z Obornik. Walczył dzielnie, ale zwycięzca turnieju był bezkonkurencyjny. Przy szachownicy najdłużej utrzymał się Maciej Fliger z Szacha Sękowo, ale nagrodę dla najlepszego rywala symultanista przyznał juniorowi naszego klubu, Mateuszowi Kalinowskiemu.

Sześć nagród pocieszenia w symultanie (książki kucharskie) oraz sześć najcenniejszych nagród w turnieju (parowar, odkurzacz, blendery i tostery) ufundował jego główny sponsor – Amica.

Doroczny letni turniej zazwyczaj odbywa się w Przedszkolu w Sękowie, które jest jego współorganizatorem. Tak było również w tym roku. Jest to jeden z wyróżników naszych zawodów, stąd mamy i regularnych uczestników, i gości z daleka. Tryumfator reprezentujący Gostmat Gostynin mieszka pod Nowym Tomyślem, ale w turnieju wzięli też udział nastoletni szachista z dalekiego Krosna Odrzańskiego. Po raz pierwszy w zawodach wystartował też reprezentant zagranicznej federacji – Brytyjczyk John Comber grający w barwach Lecha WSUS Poznań.

Wyniki TUTAJ