Nasi szachiści na XXI Wielkopolskich Igrzyskach Dzieci

Szkole Podstawowej w Pniewach przez kilka lat cieszyła się reprezentacją szachową, która w Wielkopolskich Igrzyskach Dzieci mieściła się w pierwszej dziesiątce. Zawdzięczała to kilku szachowym indywidualnościom, bo generalnie czołówkę województwa stanowią szkoły z większych miast, lub te, w których szachy są jednym z przedmiotów. Teraz trzeba próbować wrócić do sukcesów metodyczną pracą. Na dobry początek reprezentacja złożona z zupełnie nowych zawodników znów awansowała do wojewódzkich igrzysk, które 2 grudnia odbyły się w Zbąszyniu.

Trzon reprezentacji szkoły tworzyli w tym roku Sebastian Krugiołka, który ma już III kategorię szachową, dużo mniej doświadczony, ale robiący szybkie postępy Wojciech Witczak (IV) oraz obiecujący Nikodem Kubiak (V). Przy okazji startów na poziomie powiatowym i wojewódzkim opiekujący się drużyną instruktor Maciej Fliger wprowadzał do drużyny nie posiadającego jeszcze szachowej kategorii Wiktora Kaczmarka, który zmieniał się na trzeciej szachownicy z Nikodemem. Na desce „dziewczęcej” grały na zmianę również legitymujące się startowym rankingiem Patrycja Krugiołka i Adrianna Witkowiak.

W turnieju wojewódzkim w Zbąszyniu wzięło udział 48 najlepszych reprezentacji szkół w województwie. Z powiatu szamotulskiego zakwalifikowały się szkoły w Gaju Małym i w Pniewach. Drużyna z Gaju zajęła 45 miejsce, a pniewianie – 27 i można powiedzieć, że biorąc pod uwagę perspektywiczny skład, ich wyniki dobrze rokują na przyszłość. Nasza drużyna wygrała drużynowo z Zespołem Szkół w Kamionnej i Szkołą Podstawową nr 2 w Lesznie, zremisowała z Niepubliczną SP ZOO w Środzie Wielkopolskiej, ze Społeczną SP w Jarocinie oraz z SP nr 4 w Turku, a przegrała z ZSO Włoszakowice i SP nr 61 w Poznaniu, które zajęły, odpowiednio, 7 i 12 miejsce. Włoszakowice są przykładem szkoły, która wprowadziła szachy jako przedmiot.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący szkołę w Pniewach należą do Uczniowskiego Klubu Sportowego Szach Sękowo lub/i uczęszczają na zajęcia prowadzone przez nauczyciela Andrzeja Pupkę.